Tvorba obrazov nie je len umenie

Rozhodla som sa napísať tento článok, pretože dosť často dostávam otázky typu: "Ako robíte svoje obrazy? Prečo je cena taká aká je? Čo k tomu potrebujete?


Takže vzala by som to poporiadku. Vytvoriť skutočné dielo, ktoré má aj nejakú umeleckú a výpovednu hodnotu a ktoré vám vydrží celý život, nie je otázka dňa, dvoch a ani lacný špás. Jednoducho taká je realita. Od puberty som mala schopnosť sa aj nevedome napojiť na človeka a intuitívne vycítiť čo potrebuje. Toto som uplatnila v mojich obrazoch. Nie každý tomu verí, nie každý vie, že každá farba, alebo tvar vyžaruje určitú energiu, ktorá špecifickým spôsobom človeka a jeho okolie ovplyvňuje a nie každého to zaujíma alebo priťahuje. Ale ono je to skutočne tak. A ako robím svoje obrazy? V prvom rade s láskou a tak akoby to boli moje deti. Od útleho začiatku až do dospelého konca sa o ne starám a snažím sa o to, aby z nich vyrástli krásne umelecké diela.

Namaľovať obraz nie je len o tom, že si kúpite plátno a farby a niečo vytvoríte. Obraz musíte precítiť a musíte sa mu skutočne venovať. Áno, aj 8-10 hodín denne aj počas víkendov ako svojmu dieťaťu, pretože aj obraz vyrastá pod vašimi rukami. Ďalšia vec je materiál. Je veľa druhov plátien a farieb, ale ak chcete skutočne kvalitný obraz musíte si kvalitu aj vyberať. Nie každé plátno je natoľko kvalitné aby sa neroztiahlo, poprípade aby na ňom maľba vyzerala naozaj pekne. Preto volím plátno cenovo vyššie, ale zároveň najkvalitnejšie na trhu. Zadná hnedá strana vám napovie, že sa nejedná o lacné plátno z dovozu aké kúpite hocikde, ale o kvalitu ktorá je podtrhnutá pevnými smrekovými lištami, ktoré dodávajú obrazu pevnosť a odolnosť.

Farby sú veľmi dôležitou súčasťou obrazu ako takého. Ako po výzorovej stránke tak aj po stránke trvácnosti. Keď chcete krásny, žiarivý obraz, na ktorý sa pozriete aj o desať rokov a bude stále rovnako žiarivý a krásny, musíte chcieť kvalitu, nie nízku cenu. Farby, ktoré používam sú z umeleckej top branže, žiadne farbičky z papierníctva a k tomu je adekvátna cena aj kvalita. Jedná sa o akrylové farby svetových značiek ako ROYAL TALENS - AMSTERDAM A LEFRANC & BOURGEOIS - LOUVRE, ktoré sa vyznačujú najvyššou svetlo stálosťou +++, čo znamená, že farby nevyblednú ani po desaťročiach a tomu sa hovorí dielo na celý život. Prečo by si mal niekto platiť za niečo, čo za pár rokov stratí na svojej kráse a kvalite, keď si to kupuje na celý život?

Obrazy ale nie sú iba o farbách a plátnach. Na to aby ste vytvorili krásny a nápaditý obraz, potrebujete vytŕčať z davu. Ja som vo svojich obrazoch a mandalách uplatnila aj ručne modelované prvky, ktoré dodávajú obrazom krásny 3D efekt a robia ich jedinečnými. Používam kvalitnú modelovaciu hmotu Fimo Professional, s ktorou vytváram krásne a trvácne doplnky.

Tu ale cesta tvorby obrazu nekončí. Na kvalitný obraz potrebujete kvalitné štetce na akryl, aby bola maľba naozaj krásna. Ďalej je to ďalší materiál, ktorý je potreba ako napríklad rôzne kamienky, perličky, špeciálne linky na zlaté a strieborné kontúry, trblietky špeciálne jemne mleté s kvalitným odleskom, ktoré objednávam dokonca mimo EU v UK, pretože sa vyzačujú špeciálnou kvalitou a odleskom, špeciálne lepidlá, viac druhov farieb, zvlášt na ručne modelované prvky vrátane kvalitných sprayov, zvlášť na plátno, zvlášť na techniku bodkovania, kvalitné záverečné laky na zafixovanie obrazu, také aby vám obrazy nezožtli, šablóny na modelovanie prvkov, rôzne ozdobné "perá" na rytiny, špeciálne profesionálne fixy na detaily značky Molotow a to spomínam naozaj len menšiu čast. A to nespomínam ešte ďalšie potrebné vybavenie ako stojany, palety a podobne.

Takže priatelia, okolo obrazov je starostí a výdavkov rovnako ako okolo malých detí, to isté ale platí aj pre radosti a pokiaľ človek skutočne túži po niečom na celý život, vie že toto je nutnosť. Tvorba obrazu je zdĺhavá a veľmi náročná činnosť, ktorá niekedy môže trvať aj pár mesiacov  denno deného tvorenia hodiny a hodiny vrátane víkendov. Je to ako pôrod, aj vás niekedy niečo zabolí, ale viete že z toho vznikne niečo krásne, niečo nové a niečo čo bude len vaše. Niečo vytvorené s láskou :)